Genel Cerrah

İnsülin Hakkında Önemli İpuçları

6 Nisan 2023
Genel Cerrahi Uzmanı Op. İnsülin direncinin önlenmesi ve tersine çevrilmesine yönelik açıklamalarda bulunan Dr. Salim Balin, diyabet ile obezite arasındaki ilişkinin altını çizdi. Diyabetle mücadelede yaşam tarzı ne kadar etkili, yaşam tarzımızı değiştirmek için neler yapmalıyız?

İnsülin direnci (IR) şu anda tıpta sıcak bir konudur ve bunun iyi bir nedeni vardır. İnsülin direnci her 3 kişiden 1'ini etkiler ve diyet ve yaşam tarzı müdahaleleriyle tedavi edilmezse prediyabetin ve sonuçta tip 2 diyabetin öncüsüdür. Diyabetin habercisi olmasının yanı sıra birçok kronik hastalığın da habercisi ve geçiş noktasıdır.

İnsülin direncinin belirtileri nelerdir?

– Cilde renk veren pigmentlerin artmasına bağlı olarak koyulaşmalar

– Hızlı ve aşırı kilo alımı

– Kilo vermede sorun

– Adet düzensizliği

– Aşırı kıllanma

– Enerjinizin düşük olması, sabahları yorgun uyanmanız

– Yemeklerden sonra uykululuk

– Konsantrasyon ve algılama güçlükleri

– Soğuk terleme ve üşüme

– Vücut direncinin azalması

– Hızlı yemek yeme, sık ve çabuk acıkma

– Yemek geciktiğinde sinirlilik, ellerin titremesi

- Baygın hissetmek

– Tatlı isteği

– Sık mantar enfeksiyonları

İnsülin direncini önlemek veya tersine çevirmek için sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıkları;

1-Renkli sebzeler ve taze yiyeceklerden zengin bir beslenmeyi hedefleyin

2-Yüksek glisemik indeksli, işlenmiş gıdalardan (soda, unlu mamuller, cips, kurabiye vb.) yemekten kaçının.

3-Yağlardan korkmayın. Yüksek kaliteli yağlar arasında sızma zeytinyağı, avokado yağı, hindistancevizi yağı, avokado, somon (yabani deniz somonu), fındık/tohumlar, otlarla beslenen hayvanlardan elde edilen tereyağı, organik yumurtalar, keten tohumu vb. bulunur.

4-Yeterince su için (mevcut kilonuzu 34'e bölün ve litre olarak su için)

5 – Lif oranı yüksek yiyecekleri hedefleyin. Diyet lifi açısından zengin gıdalar, yemekten sonra kan şekeri artışını yavaşlatarak insülin duyarlılığında faydalı iyileşmeler göstermiştir.

6-Vücudunuzu hareket ettirin. Egzersiz, insülinin şekeri kan dolaşımından kas hücrelerine taşımasına yardımcı olur. Özellikle direnç egzersizlerini seçin.

7 – Yeterince uyuyun. Birkaç gecelik rahatsız uyku bile insülin direncine olumsuz katkıda bulunabilir. Yeterince dinlendirici bir uyku almayı bir öncelik haline getirin. Yatağa gidin ve aynı saatte uyanın.

8-Stres seviyeleri üzerinde çalışın. Meditasyon, yoga, nefes egzersizleri veya açık havada yürüyüş gibi sizin için neyin işe yaradığını öğrenin

9- Toksin maruziyetini azaltır ve detoksu destekler.

10-IF (aralıklı oruç) yapın ve atıştırmalıklardan kaçının

11-Doktor tavsiyesi ile ihtiyaca göre mikro besin desteği

İnsülin direncini tedavi etmek için kullanılan birçok tedavi vardır. Diyet, spor, ilaçlar, ameliyatsız işlemler (mide balonu) ve ameliyatlar.

Bu yazımda diyet, spor ve ilaçlara rağmen IR'den (insülin direnci) kurtulamayan hastalar için ameliyat, endoskopi ve anestezi gerektirmeyen yeni nesil yutulabilir mide balonundan bahsetmek istiyorum.

6 ay boyunca kilo vermenize yardımcı olacak yutulabilir mide balonunun 3 ayırt edici özelliği:

İleri teknoloji mide balonu.

Başarılarınızı destekleyen ve takip eden bir mobil uygulamaya bağlı Akıllı Ölçek ve Akıllı Saat.

Size özel beslenme programları hazırlayan sağlık uzmanları.

Araştırmalar diyetlerin başarısız olmasının asıl nedeninin açlık hissi olduğunu gösterdi ki bu da şaşırtıcı değil. Diyet yapmak zordur ve sıklıkla sosyal hayatınız ve ilişkileriniz gibi hayatınızın diğer bileşenlerini de etkiler.

Yaklaşık 16 hafta boyunca midenizde kalacak yutulabilir mide balonu ile açlığınız azalacaktır. Bu, arkadaşlarınızla akşam yemeğine çıktığınızda içinizin rahat olmasını sağlayacak ve fazla yemek yemeyeceksiniz. Balonun etkisi, sağlık ekibiniz ve size destek veren beslenme uzmanlarıyla birleştiğinde yemekle olan ilişkinizi yeniden şekillendirebilir.

Doğru takip ve destek ile yutulabilir mide balonu, uygun hastaların yaşam tarzı değişikliğine katkıda bulunarak insülin direncini aşmalarına yardımcı olabilir. Bunun için mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Kaynak: https://www.sabah.com.tr/saglik/2022/10/26/genel-cerrahi-uzmani-op-dr-salim-balinden-insulin-hakkinda-onemli-tuyolar

  Sizi Arayalım
  METROPOL AVM B BLOK 18.
  KAT NO: 282 ATAŞEHİR/İSTANBUL
  Pzt-Per: 8:00 – 17:00
  Cuma: 08:00 – 14:00
  445+ İncelemeden 5/5 Yıldız
  © 2023 OP. Dr. SALİM BALİM GENEL CERRAHİ | HER HAKKI SAKLIDIR
  Bu web sitesinde belirtilen cerrahi operasyonlara ait bilgi, görüntü ve yorumlar bilgilendirme amaçlıdır. Tanı, tedavi ve takip yöntemlerindeki karar hekiminiz tarafından verilecektir.
  Linkedin Facebook pinterest Youtube rss heyecan instagram facebook-boş rss-boş Linkedin-boş pinterest Youtube heyecan instagram