Genel Cerrah

Tiroid Lazeri

Düşük Seviye Lazer Tedavisi (LLLT) Nedir?

Düşük Düzey Lazer Terapisi (LLLT), Hashimoto hastalığında kullanılan güvenli ve etkili bir tedavidir, ancak durumu tamamen iyileştirmez. LLLT, hastalığın ilerlemesini durdurabilir veya geriletebilir ve semptomların giderilmesini sağlayabilir.

LLLT, Hashimoto Tiroiditi Olan Kişilere Nasıl Yardımcı Olur?

LLLT, Hashimoto tiroiditi olan bireylere çeşitli faydalar sunar:

 1. Enflamasyonun Azaltılması: LLLT, Hashimoto tiroiditinde çok önemli olan tiroid bezindeki inflamasyonun azaltılmasına yardımcı olur. Enflamasyonu azaltarak tiroid dokusunda ilerleyici hasar durdurulabilir.
 2. Artan Kan Arzı: LLLT, tiroid bezine artan kan akışını teşvik ederek, glandüler hücrelere iyileştirilmiş besin iletimini ve oksijenlenmeyi kolaylaştırır.
 3. Geliştirilmiş Hormon Üretimi: Uyarılan tiroid hücreleri hormon üretim kapasitelerini artırarak T4 hormon düzeylerinde yeterli bir artışa yol açar.
 4. T3 Dönüşümünü İyileştirme: Yeterli selenyum, C vitamini, magnezyum, A vitamini ve D vitamini içeren doğru beslenme, hücresel düzeyde tiroid hormonunun aktif formu olan T3 hormon dönüşümünü iyileştirmeye yardımcı olur.

Hashimoto Tiroiditinde LLLT'nin Faydaları:

LLLT, Hashimoto tiroiditi olan bireylere aşağıdaki faydaları sunar:

 • Hormon eksikliklerinden kaynaklanan ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen halsizlik, yorgunluk, saç dökülmesi, eklem ağrıları, kabızlık gibi semptomların gerilemesi.
 • Tiroid hormonu seviyeleri LLLT ve doğru beslenme yoluyla optimize edildiğinden ilaca olan bağımlılığı azaltır.
 • Ağrısız ve güvenli işlem: LLLT, epilasyon lazerlerine göre bin kat daha düşük dozda lazer kullanır ve hiçbir yan etkisi yoktur.
 • Kısa tedavi süresi: Terapi, günde iki seans ve aralarında bir saat ara ile tipik olarak üç gün içinde tamamlanan altı seanstan oluşur.
 • Uygun olmayan adaylar: Tiroid bezi alınması ameliyatı geçirmiş veya yüksek doz radyoaktif iyot tedavisi almış hastalara LLLT uygulanamaz.

Tedavi Süreci:

Hashimoto tiroiditi için Düşük Düzey Lazer Terapisi (LLLT) ile tedavi süreci aşağıdaki adımları içerir:

 • Altı LLLT seansı arka arkaya üç gün içinde uygulanır veya on gün içinde tamamlanır.
 • İntravenöz olarak uygulanan antioksidan serumlar, etkinliğini arttırmak için LLLT ile birlikte verilebilir.

Düşük Düzey Lazer Tedavisinin (LLLT) eğitimli tıp uzmanları tarafından uygulanması ve optimum sonuçlar için bireysel hasta ihtiyaçlarına göre uyarlanması gerektiğini lütfen unutmayın.

METROPOL AVM B BLOK 18.
KAT NO: 282 ATAŞEHİR/İSTANBUL
Pzt-Per: 8:00 – 17:00
Cuma: 08:00 – 14:00
445+ İncelemeden 5/5 Yıldız
© 2023 OP. Dr. SALİM BALİM GENEL CERRAHİ | HER HAKKI SAKLIDIR
Bu web sitesinde belirtilen cerrahi operasyonlara ait bilgi, görüntü ve yorumlar bilgilendirme amaçlıdır. Tanı, tedavi ve takip yöntemlerindeki karar hekiminiz tarafından verilecektir.
Linkedin Facebook pinterest Youtube rss heyecan instagram facebook-boş rss-boş Linkedin-boş pinterest Youtube heyecan instagram