Genel Cerrah

Mide Balonu

Mide balonu ameliyatı, mideye silikon veya poliüretan bir balonun yerleştirilip steril sıvı ile şişirilmesini içeren, ameliyatsız bir obezite tedavi yöntemidir. Balon midede yer kaplayarak tokluk hissi yaratır, bu da gıda alımının azalmasına ve sonunda kilo kaybına yol açar. Bu işlem anestezi altında endoskopik olarak yapılabileceği gibi anestezi veya endoskopi gerektirmeyen yutulabilen mide balonları da mevcuttur.

Mide balonu uygulamaları, özellikle anestezi alamayan veya ameliyatsız seçenekleri tercih eden bireyler arasında obezite için etkili bir tedavi olarak popülerlik kazanmıştır. Mide balonunun midede kalma süresi türüne göre değişmekle birlikte genellikle 4 ile 12 ay arasında sürmektedir. Bu süre zarfında bireylerin diyetlerine bağlı kalmalarına ve daha sağlıklı beslenme alışkanlıkları geliştirmelerine yardımcı olur.

Mide balonu ameliyatı geri dönüşümlü ve tekrarlanabilir olup obezite tedavisinde avantaj sağlamaktadır. İnvaziv cerrahi geçirmeden önemli kilo kaybı elde etmek isteyenler için uygun bir seçenektir.

Mide Balonu Çeşitleri

Sabit Hacimli Balonlar:
Sabit hacimli balonlar ilk yerleştirme sırasında 400-600 ml'lik bir hacme kadar şişirilir ve daha sonra hacimleri değişmez. 6 ay midede kalırlar ve yine sedasyon ve endoskopi ile çıkarılırlar.

Yutulabilen mide balonları için herhangi bir endoskopi işlemine gerek yoktur. Balonun 4 ay sonra açılan, sönmesine ve bağırsak yoluyla doğal olarak dışarı atılmasına neden olan bir valfi vardır. Çıkarma için başka bir endoskopiye gerek yoktur.

Ayarlanabilir Mide Balonu:
Ayarlanabilir mide balonunun sabit hacimli olandan en önemli farkı, midede kalırken hacminin ihtiyaca göre ayarlanabilmesidir. Yerleştirildikten sonra bu balonlar yaklaşık 400-500 ml kadar şişirilir.

Sonraki dönemde hastanın kilo verme sürecine bağlı olarak balonun ucunda bulunan doldurma portu kullanılarak balonun içindeki sıvı miktarı arttırılabilir veya azaltılabilir. Spatz 3 ayarlanabilir balon bu tür balonlara bir örnektir.

Elipse Allurion yutulabilir mide balonu dışında diğer mide balonları, hasta hafif sedasyon altındayken yerleştirilir; bu, daha hafif bir anestezi şeklidir ve solunum yardımına gerek yoktur. Genel anestezi ile karıştırılmamalıdır. Sedasyonla ilişkili riskler çok daha düşüktür.

KİMLERE MİDE BALONU UYGULANABİLİR?

Mide balonu, uzun süredir kullanılan ve genellikle bireylerin 4-6 ay içerisinde kilolarının 10% ila 15% kadarını vermelerini sağlayan bir obezite tedavi yöntemidir. Vücut kitle indeksi (VKİ) 27 ve üzeri olan, 18-70 yaş arası, daha önce obezite cerrahisi geçirmemiş bireylere uygulanabilir. Ayrıca anestezi (Allurion mide balonu) uygulamasına engel bir durumu olan ya da tüp mide ameliyatı gibi cerrahi bir operasyon geçirmek istemeyen kişiler için de alternatif bir tedavi yöntemidir.

Ancak bireylerin beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri ile balonla kazandıkları beslenme alışkanlıklarını sürdürmeleri, gelecekte tekrar alınan kiloların önüne geçilmesi için çok önemlidir.

MİDE BALONU NE ZAMAN UYGUN DEĞİLDİR?

Mide balonunun uygun olmadığı bazı durumlar vardır. Mide ile ilgili ülserler, şiddetli reflü veya büyük hiatal herni gibi durumlar başlıca nedenler arasındadır. Ayrıca daha önce bariatrik cerrahi geçirmiş kişiler, hamileler veya hamile kalmayı planlayanlar, alkol bağımlıları, psikolojik rahatsızlıkları veya yemek borusu sorunu olan kişiler için işlem uygun değildir.

MİDE BALONU NASIL TAKILIR?

Bahsedildiği gibi sönük mide balonu silikon veya poliüretandan yapılmış esnek bir malzemedir. Ucunda kamera ve ışık bulunan ince esnek bir tüp olan endoskop kullanılarak ağızdan ve yemek borusundan (balonun tipine göre) mideye sokulur.

Bu işlem sırasında hastanın ağrı ve rahatsızlık hissetmemesi için hafif sedasyon uygulanır. Balonun yerleştirilmesi için endoskopi ve sedasyon gerekliyse işlem sırasında uzman bir anestezist hazır bulunur.

Teknolojik olarak gelişmiş Allurion Elipse mide balonu için sedasyon veya endoskopi gerekmez.

Balonu mideye yerleştirmeden önce endoskopi ile midenin durumu kontrol edilerek balona uygun olup olmadığı kontrol edilir. Hasta yerleştirmeden önceki son 6 saat içinde herhangi bir gıda tüketmemelidir.

Balon mideye girdikten sonra yaklaşık 400-600 ml izotonik steril salin solüsyonu ile şişirilerek yaklaşık bir greyfurt büyüklüğünde yapılır. Bir midenin ortalama kapasitesi 1-1,5 litre civarındadır ancak mide balonları 800 ml'ye kadar doldurulabilmektedir. Ancak şişliğin miktarı belirli kriterler göz önünde bulundurularak doktor tarafından belirlenir.

Salin solüsyonunun rengi metilen mavisi ile maviye çevrilir. Bu sayede balonda delik veya sızıntı varsa idrarın rengi maviye döner. Bu gibi durumlarda balonun çıkarılması için hemen doktorunuza başvurunuz. Mideden endoskopik olarak çıkarılacaktır.

Tüm prosedür yaklaşık 20 dakika sürer.

MİDE BALONUNUN AVANTAJLARI NELERDİR?

 • Hastane koşullarında hızlı bir şekilde takılabilir.
 • Mide balonu işleminden sonra hasta hastaneye yatmadan normal hayatına dönebilir.
 • Prosedür basit ve ağrısızdır.
 • Hasta dilediği zaman balonu çıkarttırabilir.

MİDE BALON TAKIMI SONRASI

Mide balonu yerleştirildikten sonra mide onu sindirmeye çalışacaktır ancak sindirilemediği için kramp, mide bulantısı, kusma gibi belirtilerle bir alışma dönemi olabilir. Bu semptomlar kişiden kişiye değişebilir ve yatışmadan önce 3 ila 7 gün sürebilir. Doktorunuz bu dönemi atlatmanıza yardımcı olacak gerekli ilaçları yazacaktır.

Mide balonunun kilo vermek için sadece bir başlangıç noktası olduğunu unutmamak önemlidir. Kilo kaybını sürdürmek için yaşam tarzınızda ve beslenme alışkanlıklarınızda değişiklikler yapmanız gerekir. Reçete edilen diyete uymanız ve sonunda bunu kalıcı bir beslenme alışkanlığına dönüştürmeniz gerekecektir.

Mide balonu takıldıktan hemen sonra mide bulantısı gibi rahatsızlıkların hissedilmesi normaldir. Bu birkaç gün veya bir haftaya kadar sürebilir. Hastaların çoğunda ilk iki hafta belirgin kilo kaybı görülür. Bazıları bu süre zarfında yemek yedikten sonra mide bulantısı yaşayabilir. Özellikle sizi tok hissettiren yiyecek miktarı azalabilir.

3-6. haftalarda iştah yavaş yavaş geri gelmeye başlar, ancak hastalar yine de çok az gıda ile tok hissedebilirler. Bu dönemde yemek yavaş olmalı ve yemekten sonra herhangi bir rahatsızlık olup olmadığı izlenmelidir. Öğünler planlı ve bilinçli olmalıdır. Hıçkırık, asit reflü, mide bulantısı gibi şikayetler genellikle hızlı ve aşırı yemek yendiğinde görülür.

7-12. haftalarda kilo kaybı devam eder, ancak ilk 8 haftaya göre daha yavaştır. Bu süre zarfında, kilo vermek için diyet ve egzersiz yöntemlerini yaşam tarzınıza dahil etme çabasına devam etmek önemlidir.

MİDE BALONUNUN DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

 • Mide balonu işleminden sonra reflü oluşabilir.
 • İlk 3-7 gün bulantı ve kusma görülebilir.
 • Hastalar erken dönemde mide krampları yaşayabilir.
 • Prosedür geçicidir. Çıkartıldıktan sonra, tekrar kilo almayı önlemek için beslenme alışkanlıklarını ve yaşam tarzı değişikliklerini sürdürmek esastır.
 • Mide balonu ile kilo verme miktarı tüp mide ameliyatı gibi cerrahi yöntemlere göre daha azdır.
 • Çok nadir durumlarda mide ülserine neden olabilir.

MİDE BALONUNUN RİSKLERİ NELERDİR?

Mide balonunun riskleri ve komplikasyonları üç ana kategoriye ayrılabilir. İlk ve en sık görülen komplikasyonlar işlemden sonraki ilk hafta içinde ortaya çıkar. Daha sonra, daha az komplikasyon riski vardır. Müdahale gerektiren acil durumlar yok denecek kadar azdır.

Erken komplikasyonlar mide bulantısı, kusma, mide krampları ve halsizliği içerir. Bunlar balonun erken çıkarılmasına neden olabilir.

Daha sonra hastalarda şişkinlik, asit reflüsü, dışkı ve bağırsak hareketlerinde azalma ve

MİDE SONRASI BALON BESLENME

Mide balonu işleminden sonra sağlıklı kilo vermek için beslenme alışkanlıklarınızı ve beslenmenizi değiştirmeniz şarttır. Diyetisyen tarafından verilen detaylı bir diyet programı ile birlikte uyulması gereken bazı kurallar şunlardır:

Bu dönemde proteinden zengin dengeli bir beslenme planı benimseyin ve bunu alışkanlık haline getirin.

Öğünler arasındaki süreyi çok uzun tutmayın.

Canınız tatlı çektiğinde yoğurdunuza meyve dilimleyebilir veya sütünüze tarçın ekleyebilirsiniz. Bunlar kan şekerinizi dengelemenize ve tatlı isteklerinizi bastırmanıza yardımcı olacaktır.

Yediğiniz besinlerin protein içeriğinin yüksek olmasına ve ilave şeker içermemesine dikkat edin.

Yemek yerken acele etmeyin ve yemeğinizi iyice çiğneyin.

Yemek sırasında sıvı tüketmekten kaçının. Yemeklerden yarım saat önce sıvı alımını kesin ve yemeklerden sonra yarım saat bekleyin.

Belirli bir katı gıdayı tolere etmekte zorlanıyorsanız, onu bir süre bırakın ve midenize zaman tanıyın.

Buğulama, haşlama, ızgara, az yağ ile fırınlama gibi daha sağlıklı pişirme yöntemlerini tercih edin.

Midenizi rahatsız edebilecek çok baharatlı ve tuzlu yiyeceklerden kaçının.

Şekerli, gazlı ve gazlı içeceklerden (kola, soda vb.) uzak durun.

Kafeinsiz, şekersiz ve düşük kalorili içecekleri tercih edin.

Her öğünde proteine öncelik verin. Meyveler son tercihiniz olmalıdır.

Alkol tüketiminden kaçının.

1-1,5 litre su içmeye özen gösterin.

Mide Balonu İle Ne Kadar Kilo Verilebilir?
Kilo kaybı kişinin beslenme alışkanlıklarındaki değişiklikler, kalori dengesi, egzersiz, bazal metabolizma hızı, genetik, vücut kitle indeksi gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Her türlü obezite tedavisi (tüp mide ameliyatı veya mide balonu gibi) kilo vermenin ve ideal kiloya ulaşmanın ilk adımıdır. Bu tedaviler hastanın yeme alışkanlıklarını değiştirmesini kolaylaştırır. Ancak tedaviden sonra yaşam tarzının değiştirilmesi veya aşırı kilo alma nedenlerinin ortadan kaldırılması çok önemlidir. Bu nedenle başarı oranı kişiden kişiye değişmektedir.

Kliniğimizde gerçekleştirilen 1000'in üzerinde mide balonu uygulamasında bu rakam 10 kg ile 76 kg arasında değişmektedir.

Bazı durumlarda hastalar eski alışkanlıklarına dönebilir ve 1-2 yıl sonra verdiği kiloları geri alabilir. Mide balonu tedavisinden sonra süreç boyunca kazanılan alışkanlıkların sürdürülmesi esastır.

2023 Mide Balonu Fiyatları

Ülkemizde mide balonu fiyatları birçok ithal ürünün fiyatları gibi kur dalgalanmalarına ve işlemin yapıldığı hastaneye göre değişiklik göstermektedir. Güncel mide balonu uygulama fiyatları ve kaliteli hizmet için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Kliniğimizde bugüne kadar 3000'in üzerinde mide balonu uygulaması gerçekleştirilmiştir.

Ameliyatsız Yutulabilir Mide Balonu

Elipse Yutulabilen Mide Balonu (Allurion Mide Balonu), dünyanın endoskopi veya anestezi gerektirmeyen ilk mide balonudur. Diğer mide balonları ile aynı etki mekanizmasına sahiptir.

Allurion Yutulabilir Mide Balonu ameliyatsız mide küçültme operasyonu olarak başarıyla uygulanmaktadır.

Allurion Yutulabilir Mide Balonu midede yaklaşık 4 ay kalır ve sonra söner ve doğal olarak dışarı atılır. Bu süre zarfında ağırlığınızın yaklaşık 10-15%'sini kaybedebilirsiniz. Araştırmalara göre mide balonu yöntemiyle verilen kiloların çoğu ilk 4 ayda ortaya çıkıyor. Sonraki dönemde etkisi çok daha azdır. Ancak Allurion Zayıflama Programı balon atıldıktan sonra 6 ay devam eder. Uzman bir diyetisyen desteği ve etkin takip ile kişi kilo vermeye devam edebilir.

Allurion Yutulabilir Mide Balonu nedir?

Allurion (Elipse) Yutulabilir Mide Balonu, kapsül şeklindedir ve kolayca yutulması için sıkıştırılmıştır. Kolay yutulması için küçültülmüştür. Bu nedenle mide balonu hapı olarak da adlandırılır. Pürüzsüz hale getiren ve diğer mide balonlarına göre çok daha az yan etkiye neden olan ince ve son teknoloji poliüretan malzemeden yapılmıştır. İnceliği dayanıklılığını etkilemez. Diğer mide balonları gibi mide asidine karşı da uzun süre dayanıklıdır. Bu avantajlar kilo vermek isteyen bireylerin daha konforlu bir süreç geçirmesini sağlar. Aynı zamanda işlem sonunda Elipse (Allurion) Mide Balonunun kolay ve doğal bir şekilde çıkarılmasında etkilidir.

Allurion Yutulabilir Mide Balonu Nasıl Uygulanır:

Allurion Yutulabilir Mide Balonu uygulaması yaklaşık 15 dakika sürer. Yutulabilir bir kapsül haline sıkıştırılan balon ve balona bağlı ince, esnek bir ip su yardımı ile yutulur.

Hastaların en büyük endişelerinden biri yutulabilir mide balonu kapsülünü yutamama korkusudur. Ancak bugüne kadar yaptığımız tüm uygulamalarda tüm hastalar kapsülü rahatlıkla yutabilmiştir. Yine de böyle bir ihtimal için doktorun kullandığı ince bir kılavuz var. Herhangi bir yutma güçlüğü durumunda, bu kılavuz işlemi tamamlamak için kullanılır.

Kapsül yutulduktan sonra floroskopi (hareketli röntgen) cihazı ile midedeki pozisyonu kontrol edilir. Floroskopi cihazı ile hasta midesindeki kapsülü görebilir. Kapsülün konumunun uygunluğu doğrulandıktan sonra geri kalan ip (tüp) vasıtasıyla balonun içine su aktarılarak şişirilir. Şişirildikten sonra floroskopi cihazı ile tekrar kontrol edilir ve kalan ip doktor tarafından çekilerek işlemin tamamlanması sağlanır.

Allurion Yutulabilir Mide Balonunun çıkarılmasına gerek yoktur. 4 ay sonunda balonun valfi çözülür ve sönen balon doğal olarak bağırsaklardan dışarı atılır. Hastalarımızdan gelen en sık sorulardan biri bu dışarı atmanın bağırsak tıkanıklığına neden olup olmadığıdır. Balonun yapısı çok ince ve pürüzsüz olduğundan bu pek olası değildir. Şu ana kadar kliniğimizde böyle bir durumla karşılaşmadık.

Allurion Yutulabilir Mide Balonu İle Ne Kadar Kilo Verilebilir?

Doktor ve diyetisyenin tavsiyelerine uyarak yaklaşık 4 ayda vücut ağırlığınızın yaklaşık 10-15%'sini kaybedebilirsiniz. Edinilen beslenme alışkanlığının devam etmesiyle kilo kaybı ilerleyen dönemde de devam edebilir.

Yutulabilir mide balonu uygulaması kilo verme yolculuğunun başlangıcıdır. Sonrasında ise kararlılık ve etkin takip şarttır. Bu nedenle işlem sonrası destek için uzman diyetisyenler tarafından takip edilmelidir. Ayrıca Allurion Smart Scale, Allurion Smart Watch ve programın sağladığı mobil uygulamanın kullanılması sürekli izleme için şarttır.

Yutulabilir mide balonu ile ortalama 25 kiloya kadar verebilirsiniz.

Allurion Zayıflama Programı nedir?

Dünyada en yaygın kullanılan mide balonu olan Allurion Yutulabilir Mide Balonu, bir mide balonundan daha fazlasıdır. 6 aylık Allurion Zayıflama Programı ile kilo verme yolculuğunuza sürekli tokluk hissi ile başlayacak, hayatınız boyunca sağlıklı ve dengeli beslenmeyi temel alan bir yaşam tarzının temellerini atacaksınız.

Bizimle iletişime geçin, doktorumuz ve diyetisyenimiz ile tanışın, beslenme ve egzersiz rehberliği açısından Allurion Zayıflama Programı'ndan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinizi öğrenin. Kapsamlı bir görüşme ve aklınıza takılan soruları netleştirdikten sonra randevunuzu belirliyoruz.

Hastaneye yatmanıza gerek kalmadan sadece 15 dakikalık bir işlemle Elipse Yutulabilen Mide Balonunu basit bir işlemle uygulayalım. Anestezi, endoskopi veya ameliyat gerektirmez.

Program sırasında, bir mobil uygulamaya bağlı Allurion Smart Scale ve Allurion Smart Watch ile ilerlemenizi takip edin. Eşzamanlı tavsiye ve yaşam tarzı ve beslenmede iyileştirmeler için başarınızı doktorunuz ve diyetisyeninizle paylaşın.

4 ay sonra siz farkına varmadan balon vücudunuzdan dışarı atılır. Ancak kilo verme yolculuğunuz devam ediyor.

Balonun vücudunuzdan atılması kilo vermenin duracağı anlamına gelmez. Balon sayesinde kolaylıkla değiştirdiğiniz yaşam tarzınızı sürdürerek 6 ay ve sonrasında kilo vermeye devam edebilirsiniz. 1 yıllık takip süresi boyunca Allurion Kilo Verme Programı ile verilen ağırlığın 95%'si korunabilir.

Yaşam tarzınızı ve bel çevrenizi değiştirin.

Allurion Programı size 6 aylık sürekli kilo kaybı sağlar ve aşağıdakileri sunar:

 • Son teknoloji mide balonu
 • Başarılarınızı izlemek ve desteklemek için bir mobil uygulamaya bağlanan Allurion Smart Scale ve Allurion Smart Watch
 • Kişiselleştirilmiş beslenme ve egzersiz planınızı desteklemek için uzmanlardan oluşan bir ekip
 • Yaşam tarzı ve beslenme iyileştirmeleri yoluyla kilo vermenize ve kilo kaybınızı korumanıza yardımcı olan yeni bir kilo verme yaklaşımı

Allurion Programının merkezinde, midenizde yer kaplamak ve gıda alımını azaltmaya yardımcı olmak için tasarlanmış devrim niteliğindeki yutulabilir bir mide balonu bulunur.

Allurion Programı, diyetlerde sık görülen açlık krizlerinden kaçınırken açlık hissinden uzaklaşmanızı ve daha sağlıklı besin seçimleri yapmanızı sağlar.

Yutulabilen mide balonu doktorunuzla 15 dakikalık bir ziyarette yutulur ve yaklaşık 16 hafta sonra doğal olarak vücuttan atılır.

Yaklaşık 16 hafta sonra hastalar toplam vücut ağırlıklarının ortalama 10-15% kadarını kaybedebilir. Nadir durumlarda, Allurion Elipse Mide Balonu kusarak çıkarılabilir veya çıkarılması için endoskopik veya cerrahi bir müdahale gerekebilir.

Ameliyat, endoskopi ve anestezi gerektirmeyen tek mide balonu!

METROPOL AVM B BLOK 18.
KAT NO: 282 ATAŞEHİR/İSTANBUL
Pzt-Per: 8:00 – 17:00
Cuma: 08:00 – 14:00
445+ İncelemeden 5/5 Yıldız
© 2023 OP. Dr. SALİM BALİM GENEL CERRAHİ | HER HAKKI SAKLIDIR
Bu web sitesinde belirtilen cerrahi operasyonlara ait bilgi, görüntü ve yorumlar bilgilendirme amaçlıdır. Tanı, tedavi ve takip yöntemlerindeki karar hekiminiz tarafından verilecektir.
Linkedin Facebook pinterest Youtube rss heyecan instagram facebook-boş rss-boş Linkedin-boş pinterest Youtube heyecan instagram